Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda en sık rastlanan sorunlardan biri de kepçe kulak sorunudur. Bu sorun, kulakların normal anatomik duruşundan öne doğru açılanması şeklinde görülüyor. Kepçe kulak deformitesinin ameliyat (otoplasti) ile düzeltilmesi için en uygun dönem, çocukların okula başlamadan önceki dönemdir. Ancak bu operasyon her yaşta da yapılabilir.

Ameliyat nasıl yapılıyor?
Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılıyor ve deformitenin ağırlığına göre yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Operasyon, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılıyor, kulak kıkırdakları olması gereken kıvrımlarda mikro-skoring tekniği ile şekillendiriliyor. Kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi olmuyor.

Sosyal yaşama ne zaman dönülebiliyor?
Ameliyat olduğunuz gün evinize dönebiliyorsunuz. Kulağa 3 gün süre ile bandaj uygulanıyor. Ameliyattan sonra kulakta şişlik ve morarma olabiliyor fakat bu durum, 1-2 hafta içinde normale dönüyor. Ameliyattan 3 gün sonra işe dönülebiliyor veya uçak yolculuğu yapılabiliyor. Kulak operasyonu genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapıldığından iyileşme süreci de hızlı oluyor.
Kulakta görülebilen diğer deformite ve anomaliler hakkında kliniğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.