Meme Küçültme - Dikleştirme Operasyonları 

Meme dokusunun vücut ölçülerine göre büyük olması kişiyi bir çok yönden kısıtlar. Büyük ve sarkık memeler kişiyi olduğundan daha kilolu, daha ileri yaşta gösterdiği gibi fit görünümüne de engel olur. Genellikle büyük memeye meme sarkıklığı da eşlik eder. Meme sarkıklığının giderilmesi ve memenin küçültülmesi ameliyatın temel hedefidir. Meme küçültme-dikleştirme operasyonunda ameliyat öncesi hastaya özel yapılacak tasarımın önemi çok fazladır. Burada hastanın ne kadar büyüklükte bir meme istediği, dekoltesinin nasıl bir görünümde olmasını istemesi önemlidir.

İz kalır mı?
Meme çok büyükse, küçük bir çapa şeklinde, meme orta seviyede büyüklükteyse de lolipop şekeri şeklinde ameliyat izi kalır. Çoğu kişide izler 6 ay 1 senede görünmeyecek kadar silik hale gelir. Yara iyileşme sıkıntısı olan kişilerde ameliyat sonrası medikal ve lazer tedavileri yapılır.

Meme küçültme-dikleştirme kimlere yapılabilir?
Meme dokusu büyük olup buna bağlı omuzlarında sutyen askısı izleri oluşan, özellikle yaz aylarında meme altında kızarıklık-kaşıntı şikayeti olan ve sırt ağrısı yaşayan 18 yaşından büyük kişilere yapılabilir.

Meme küçültme-dikleştirme operasyonu öncesi hangi tetkikler yapılır?
Her meme ameliyatı gibi 40 yaşının altındaki hastalar meme ultrasonu; 40 yaş üstündeki hastalar mamografi yaptırmalıdır. Ameliyat sırasında çıkan meme dokuları da patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Meme küçültme-dikleştirme operasyonun süresi ne kadardır?
Meme operasyonları kısa süren operasyonlardır. Genel anestezi altında ortalama 60-120 dakika sürer.

Meme operasyonu sonrası iyileşme süresi nasıldır?
Meme operasyonu sonrası kişi ertesi gün eve gider. Evde 3 günlük ev istirahati sonrası masa başı iş hayatına dönülebilir. Ortalama 4-6 hafta sonra da aktif yaşantıya geri dönülebilir.