Endoskopik Üst Yüz Germe- Orta Yüz Germe

Yaşla birlikte veya yapısal olarak düşük duran üst yüz bölgesinin daha genç görünmesi için endoskopik üst yüz germe ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyatta alın germe, şakak germe ve kaş kaldırma tektek veya birlikte yer alıyor. Yanak ve üst dudak bölgesinin yaşa bağlı veya yapısal düşüklüğü durumunda ise endoskopik orta yüz germe işlemi yapılıyor. Çoğu zaman üst ve orta yüz bölgeleri birbirinden bağımsız olmadığı için harmonik ve bütün bir şekilde kaldırılması gerekiyor. Kişinin yaşı, bu ameliyattan sonra 10-15 yaş geriye gidebiliyor. Ameliyatta güçlü bir doku fiksasyonu olduğundan hem ömür boyu kalıcılık hem de yaşlanma ve yer çekimine karşı sağlam bir mekanizma söz konusu oluyor. Ameliyat tekniğine endoskopik subperisteal lifting deniyor. Cerrahınızın endoskopik tekniklere yatkınlığı, teknolojisi ve tecrübesi ne kadar iyi ise ameliyat sonucu o kadar etkileniyor. Bu ameliyatta, alın ve şakak bölgesindeki saçlı deride 3-4 adet 1.5 cm kesi açılıyor.
Endoskopide kullanılan mikro kamera yardımı ile yaklaşık 20 kat büyütülerek alın, şakak ve yanak bölgesi dokusunun altı görüntüleniyor, kaldırılıyor, yukarı taşınıyor ve sabitleniyor.

Ameliyat süreci nasıl ilerliyor?
Genel anesteziyle yaklaşık 1.5 saat süren bu ameliyattan sonra kişi 1 gece hastanede kalıyor. Ameliyat sonrası ağrı, sızı çok olmuyor, gerginlik hissi oluşabiliyor ve bölgede 4-5 günlük hafif bir şişlik yaşanabiliyor. Ameliyat sonrasında bölgede kalıcı bir üst yüz gerilmesi sağlanıyor ve çizgiler azalıyor. Şakak ve göz kenarı yana ve yukarı doğru çekiliyor ve yanak tepesi yukarı ve yana doğru kaldırılıp, göz altı yorgunluğu gideriliyor. Eğer ağız kenarındaki nazolabial çizgiler rahatsız ediyorsa, azalıyor. İşlemin etkisi ömür boyu sürüyor bu yüzden bir daha tekrarlamak gerekmiyor.

Sosyal hayata ne zaman dönülüyor?
Saçlı alın ve şakak derisinde saklı kalan dikişler kendiliğinden emiliyor. Operasyondan 5-7 gün sonra işe dönebilmek mümkün. İşlemden 2 gün sonra saçlar dahil duş alınabiliyor, saç boyası 1 ay sonra yapılabiliyor. Spor aktivitelerine ise 2 hafta sonra başlanabiliyor. Ameliyattan sonra 2-3 ay süreyle güneşe çıkarken dikkatli olmak gerekiyor.