Mikro-Rinoplasti (Burun Estetiğinde Yakup Avşar Tekniği)

Burun estetiği, tıptaki ismiyle Rinoplasti, burundaki sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemlerden en çok tercih edilendir. Burun estetiği ameliyatındaki amaç, yüzün profiline uygun bir burun yapmaktır. Kişinin tercihine göre burun ucu, kemeri, kökü veya delik yapısının düzeltilmesi yanında varsa nefes sıkıntısı da giderilmiş olur.

Burun operasyonu hangi teknikle yapılır?
Burun estetiğinde klasik yöntemler yanında farklı teknikler de kullanılabilir. Dr. Yakup Avşar’ın kendi tekniği olan mikro-rinoplastide ağırlıklı olarak endoskopi teknolojisi ve mikro-motor sistemi burnu kemik yapısını şekillendirmede ve deviyasyonların onarımında kullanılır, lazer teknolojisi ameliyatın bir kısmında ve mikrocerrahi ekipmanları burun ucu şekillendirmede kullanılır. Kendi tasarımı olan mikromotor uçlarının kullanıldığı bu teknik, son yıllarda tüm dünyada kullanılmaktadır. Bu tekniğin kullanıldığı rinoplasti ameliyatlarında, endoskopi ile burun kemikleri kesilerek buruna istenilen şekil verilir. Micromotor uçları ve endoskopi sayesinde kemiklerin üzerinde daha kontrollü ince işçilik şeklinde hareket edildiği için ameliyat öncesi tasarlanan burun şekline de daha kolay ulaşılmış olur. Endoskopi tekniğinde mikrokamera yardımlı görüntü magnifikasyonu sağlanmış olur ve burnun özellikle görünmesi ve ulaşılması zor bölgeleri yaklaşık 20 kat büyütülerek cerrahi işlem yapılır. Bu konu özellikler zor burun yapılarının düzeltilmesinde büyük önem taşır. Ağır deviyasonlar, darbe görmüş burunlar, ameliyat sonucu hasar görmüş yapılar bu sayede daha kontrollü ameliyat edilir.

Normalde burun operasyonları burun ucunun altında kesinin olmasına göre açık ya da kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. Mikro-rinoplastide, endoskop yardımlı kapalı teknik kullanılmaktadır. Bu yöntemin klasik kapalı rinoplastiden farkı ise, mikro-rinoplastide burun ucundan burun köküne kadar burun iç yapısı gözlemlenebilir. Aynı zamanda açık teknik gibi burun ucuna istenilen şekil verilirken burun ucunun alt kısmı da kesilmemiş olur. Açık teknikte burnun son şeklini görmek için burun ucu altındaki kesiyi dikip kapatmak lazım, cerrah son şekli beğenmediği zaman tekrar bu dikişleri açmak zorunda, halbuki kullandığımız teknikte ameliyat boyunca burun ucu şekli kontrol edilerek seyreder ve kapama-açmaya gerek kalmaz.

3D Print Teknolojisi ile Avşar Mask
Burun operasyonu yaptırmak isteyen kişi ameliyat öncesinde Dr. Yakup Avşar’a nasıl bir burun istediğini anlatırken Dr. Avşar da onun için hangi burun şeklinin uygun olduğunu tasarlar. Ameliyat sonrası oluşacak burun şeklinin üç boyutlu yüz maskesi yani 3D Avsar Mask ile görülmesi, hem Dr. Avşar’ın operasyona hazırlanması açısından hem de hastanın yeni yapılacak burnu tahmin etmesini kolaylaştırması amacı ile önemlidir. Buna tıpta öncesi-sonrası simülasyonu denir ve bu konuda 3D print teknolojiyi dünya üzerinde ilk defa kullanan Dr. Yakup Avşar oldu ve şimdi bu teknik, dünyanın dört bir tarafında Avşar Mask olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu teknikte öncelikle hastanın burnu ve yüzü taranır, sonrasında 3 boyutlu bir şekil oluşturulur. Ortaya çıkan verinin bilgisayar ortamında işlenmesiyle de, hastanın yüzüne en uygun düşen burun formu ortaya çıkarılır. Tabii ki bu süreçte hastasının beklentilerine de kulak veren Dr. Yakup Avşar, 3D maske şeklinde bir çıktı alır ve bunu incelemesi için hastasına verir. Bu tekniği diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise hastanın ameliyattan önce yeni burnunu yakından incelemesi, dokunarak deneyimlemesine olanak sağlamasıdır. Hasta böylece ameliyata çok daha rahat girmiş olur ve sonrasında istenilmeyen durumlarla karşılaşmamış olur.

 

 

Burun estetiği yaptırmanın ideal yaşı var mıdır?
Burun estetiği operasyonu yaptırmak için kızlarda ortalama 18 yaş ve erkeklerde ortalama 19 yaş alt sınırdır. Fakat hastanın nefes ile ilgili bir sıkıntısı varsa bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun estetiğinde ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?
Burun estetiğine hazırlanan kişiler en az 1 ay öncesinden doktoruyla şekil ve teknik konusunda anlaşmaları gerekir. Son 1 ay da Aspirin, Vitaminler, bitkisel tabletler, enerji içeceği, yeşil çay almamaları gerekir, bu ürünlerin morluk ve şişlikleri artırması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. En az bir ay öncesinden kişinin Retinoik acid içeren sivilce kurutma ilaçları kullanmaması gerekir, bu ilaçlar mukozalarda ve ciltte ağır kuruluk yapar ve iyileşme sürecini yavaşlatır. Sigara ve Alkol büyük oranda azaltılıp ameliyat gününe kadar kesilmesi gerekir. Ameliyat gününde kişinin nezle, grip ve uçuk gibi hastalık durumu olmaması gerekir.

Burun estetiğinde operasyon süreci nasıl ilerler?
Burun operasyonu genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2.5 saat sürer. Ameliyat sonrası ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Burun estetiğinde operasyon sonrası süreç nasıldır?
Ameliyattan 2-3 gün sonra hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir fakat bu durum sonraki günlerde hızla geriler. Burun estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır ve hasta normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Birinci hafta sonunda kısa uçak yolculuğu ve 2. Hafta sonunda uzun uçak yolculuğu yapılabilir. 1 hafta sonra kısa süren yürüyüşlere başlanabilir, 2 hafta sonra hafif koşular yapılabilir, 3 hafta sonra hafif spor yapılabilir ve dozu yavaş yavaş arttırılarak 2 ay sonra ağır spor ve ağırlık çalışmaları mümkün olur.