Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasti)

Rhinoplasti nedir?

Rhinoplasti, estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.

Ameliyat yaşı,

Estetik burun operasyonu yaptırmak için hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı ortalama 18 yaş alt sınırdır.Ameliyat öncesi görüşme,

Ameliyat öncesi görüşmede;nefes alma durumunu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır.Hastanın burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak olası biçim görülür.

Rinoplasti Ameliyat tekniği,

Ameliyatta burun kemikleri zarif kesiciler ve mikromotor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek,video endoskopik tenik özelliği olarakta burun dışınızda iz kalmayacaktır.

Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat esnasında düzeltilecektir.(Septorhinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta ihtiyaca nazaran,hump dediğimiz burun üzerindeki çıkıntı çıkarılır,burundaki eğrikik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına hususi bantlar yapıştırılır ve bir hafta duracak plastik atel yerleştirilir.

Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar sebebiyle bu teknikte tampon kullanılmaz.

Anestezi türü ve ameliyat süresi,

Ameliyat genel anestezi altında yapılır,yaklaşık 2-2,5 saat sürer.

İyileşme süreci,

Ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve kolay ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Ameliyattan 2-3 gün sonrasında en çok olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde hızla geriler.

Ameliyattan ortalama 5.-7. Gün sonrasında burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan ortalama 5-7 gün sonrasında düzgüsel hayata geri döner,seyahat yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

10-15.Günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.veya 4.Hafta olmalıdır.

Gözlük kullanımı ortalama 1.Ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.Gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)

Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya ikinci aydan önce başlamamalısınız.

Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama üç ile altı ayı bulacaktır.Burun ameliyatlarında başarı,

Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; bireyin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği tepki başarıyı müspet yahut olumsuz yönde etkiler.Burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü yüzüyle fazla orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı payı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze gore oldukça büyük ya da fazlaca minik bir burun ve yüzün totalindeki orantısızlık yahut asimetri başarı şansını azaltabir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon veya travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmakta başarı şansını etkileyebilir.