Burun Estetiği (Rinoplastide Avşar Tekniği)

Burun estetiği, tıptaki ismiyle Rinoplasti, burundaki sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemlerden en çok tercih edilendir. Burun estetiği ameliyatındaki amaç, yüzün profiline uygun bir burun yapmaktır. Hastanın tercihine göre burun küçültme, kaldırma, kemik yapısının düzenlenmesi gibi işlemler yanında hastanın ihtiyacına göre varsa nefes sıkıntısını da gidermek amacıyla da yapılabilir.

Burun operasyonu hangi teknikle yapılır?
Burun estetiğinde klasik yöntemler yanında farklı teknikler de kullanılabilir. Dr. Yakup Avşar’ın kendi tekniği olan mikro-rinoplastide endoskopi teknolojisi ve mikro-motor sistemi kullanılır. Kendi tasarımı olan mikromotor uçlarının kullanıldığı bu teknik, son yıllarda tüm dünyada en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Bu tekniğin kullanıldığı rinoplasti ameliyatlarında, endoskopi ile burun kemikleri kesilerek buruna istenilen şekil verilir. Micromotor uçlar sayesinde kemiklerin üzerinde daha kontrollü-ince işçilik şeklinde hareket edildiği için ameliyat öncesi tasarlanan burun şekline de daha kolay ulaşılmış olur.

Normalde burun operasyonları burun ucunun altında kesinin olmasına göre açık ya da kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. Mikro-rinoplastide, endoskop yardımlı kapalı teknik kullanılmaktadır. Bu yöntemin klasik kapalı rinoplastiden farkı ise, mikro-rinoplastide burun ucundan burun köküne kadar burun iç yapısı gözlemlenebilir. Aynı zamanda açık teknik gibi burun ucuna istenilen şekil verilirken burun ucunun alt kısmı da kesilmemiş olur.

3D Print Teknolojisi ile Avşar Mask
Burun operasyonu yaptırmak isteyen kişi ameliyat öncesinde Dr. Yakup Avşar’a nasıl bir burun istediğini anlatırken Dr. Avşar da onun için hangi burun şeklinin uygun olduğunu tasarlar. Ameliyat sonrası oluşacak burun şeklinin üç boyutlu yüz maskesi yani 3D Avsar Mask ile görülmesi, hem Dr. Avşar’ın operasyona hazırlanması açısından hem de hastanın yeni yapılacak burnu tahmin etmesini kolaylaştırması amacı ile önemlidir. Buna tıpta öncesi-sonrası simülasyonu denir ve bu konuda 3D print teknolojiyi dünya üzerinde ilk defa kullanan Dr. Yakup Avşar oldu ve şimdi bu teknik, dünyanın dört bir tarafında Avşar Mask olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu teknikte öncelikle hastanın burnu ve yüzü taranır, sonrasında 3 boyutlu bir şekil oluşturulur. Ortaya çıkan verinin bilgisayar ortamında işlenmesiyle de, hastanın yüzüne en uygun düşen burun formu ortaya çıkarılır. Tabii ki bu süreçte hastasının beklentilerine de kulak veren Dr. Yakup Avşar, 3D maske şeklinde bir çıktı alır ve bunu incelemesi için hastasına verir. Bu tekniği diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise hastanın ameliyattan önce yeni burnunu yakından incelemesi, dokunarak deneyimlemesine olanak sağlamasıdır. Hasta böylece ameliyata çok daha rahat girmiş olur ve sonrasında istenilmeyen durumlarla karşılaşmamış olur.

 

Burun estetiği yaptırmanın ideal yaşı var mıdır?
Burun estetiği operasyonu yaptırmak için kızlarda ortalama 18 yaş ve erkeklerde ortalama 19 yaş alt sınırdır. Fakat hastanın nefes ile ilgili bir sıkıntısı varsa bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun estetiğinde operasyon süreci nasıl ilerler?
Burun operasyonu genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2.5 saat sürer. Ameliyat sonrası ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner. Ameliyattan 2-3 gün sonra hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir fakat bu durum sonraki günlerde hızla geriler. Burun estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır ve hasta normal hayatına rahatlıkla dönebilir.